Задивљујућа прича о слону, његовом чувару и њиховом путовању по средњовековној Европи заснована на истинитом догађају.
По значају и књижевној поруци Путовање једног слона несумњиво се може назвати тестаментарним Сарамаговим делом. Године 1551. португалски краљ Жоао ИИИ послао је надвојводи Максимилијану необичан свадбени дар: једног индијског слона у пратњи његовог чувара, који су дотад чамили занемарени на дворском имању у Лисабону. У Сарамаговој књижевној интерпретацији овог историјског догађаја, караван који предводе сам надвојвода и његова жена, са штитоношама и волујским запрегама које тегле храну за слона, креће полако на пут – кроз Португалију и Шпанију, морем до Италије, па преко Алпа све до царске Вијене, у којој надвојвода столује у кући Хабзбурга.
Тријумф виртуозног Сарамаговог стила, маште и хумора, Путовање једног слона очаравајућа је и мудра прича о трајности пријатељства и пролазности славе.

putovanje jednog slona-zoze saramago v