Најчитанија књига у мају 2013. године

Блиставо и страшно II део

Друга књига мемоара говори о његовој успешној глумачкој каријери у бившој Југославији и свету, његовом глумачком развоју и интернационалној каријери и његовом доживљају распада Југославије. У наставку мемоара Беким Фехмиу писао је о временима када је играо читав низ улога које су промениле историју наше кинематографије и оставиле запажен траг и у светским уметничким токовима. Он говори и о својим првим корацима у позоришту у Приштини, у београдској позоришној академији, затим о ЈДП-у, Атељеу 212, Кино клубу Београд, раду са редитељем Александром Петровићем, о првом уговору са Дином де Лаурентисом (добитником "Оскара" за животно дело), о филму "Депс", у продукцији Бранка Лустига, који је такође добио "Оскара" као продуцент филма "Гладијатор". Његове улоге у "Специјалном васпитању", "Скупљачима перја", "Одисеју", "Авантуристима", "Роју", "Путу", "Топлим годинама", "Дезертеру" остале су упамћене као глумачка ремек-дела. У овој књизи он пише о сарадњи са светским филмским величинама као што су Џон Хјустон, Оливија де Хевиленд, Брижит Бардо, Ава Гарднер, Роберт Шоу, Шарл Азнавур, Ирена Папас, Клаудија Кардинале, Кендис Берген, Ширли Меклејн... Глумио је на албанском, српско-хрватском, македонском, ромском, турском, шпанском, енглеском, француском и италијанском језику. Од 1987. године, од када је демонстративно напустио представу ЈДП-а "Мадам Колонтајн" Ањете Плејел, у којој је играо истовремено две улоге - Лењина и Стаљина - опростио се јавно са уметничком делатношћу у бившој Југославији.
               О другом делу биографије он објашњава и своје разлоге за то - повод за напуштање представе била је неорганизованост представе, а све се то дешава у време ширења пропаганде и антиалбанске мржње. Тада је изјавио да се због тога осећа располућено, као Хамлет, да се осећа као "На рубу памети" Мирослава Крлеже, као из песме Душана Васиљева "Човек пева после рата", који каже:"... о дајте мени само још шаку зрака и мало беле јутарње росе, остало вам на част..." Други део мемоара посвећен је и његовим сестрама, браћи и синовима Уликсу и Хедону и супруги Бранки Петрић.Аутобиографије "Блиставо и страшно" преносе атмосферу једног прошлог времена, упечатљиво, са мирисима и бојама… Утицај рада на филму је приметан, све је у сликама, слике се враћају аутору, он их записује, а сећања се "зумирају" - од тотала до најситнијег детаља.

blistavo i strasno 2